تبلیغات
امکانات جانبی

--------------------------


Top Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماه

--------------------------
--------------------------
--------------------------
--------------------------
خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا
--------------------------
--------------------------
Plas.ir
--------------------------
--------------------------

آی پی شما کاربر گرامی

--------------------------
--------------------------
--------------------------
--------------------------

-------------------------- اخبار روز کامپیوتر --------------------------

--------------------------

javahermarket

--------------------------
--------------------------

-------------------------- --------------------------
-------------------------- --------------------------
اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها
--------------------------
« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools
--------------------------
 
تکنولوژی برتر
جدید ترین اخبار و بهترین های کامپیوتر را اینجا ببینید
                                                        
درباره وبلاگ

سلام دوستان .
این وبلاگ با هدف افزایش اطلاعات و آگاهی های کاربران از کامپیوتر و مسائل جانبی آن ایجاد شده است . در صورت داشتن اطلاعات و مطالب جدید مطالب را برای ما ایمیل کنید تا با نام خودتان در وبلاگ نمایش داده شود.
با تشکر
Info.newtechnology@yahoo.com
مدیر وبلاگ : محمد آوازه
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
نظرتان در مورد مطالب وبلاگ چیست ؟
پیوندهای روزانه
پیوندها
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امضاها و قراردادهای الكترونیك

قرارداد و امضاهای الكترونیك، قانونی است و همانند قراردادهای كاغذی سنتی كه به‌وسیله جوهر امضا می‌شود، دارای ضمانت اجرایی است. قانونی كه سال 2000 تصویب شد و «امضاهای الكترونیك در جهان و قانون تجارت بین‌الملل» نام گرفت، به بلاتكلیفی‌ای كه تا قبل از آن گریبانگیر قراردادهای الكترونیك بود، پایان داد.

این قانون امضای الكترونیك، اعتبار قراردادها و امضاهای الكترونیك را همانند اعتبار قراردادهای كاغذی كرد كه خبری بسیار خوب برای شركت‌هایی محسوب می‌شد كه كسب ‌وكار آنلاین را در دستور كار خود قرار داده‌اند؛ بویژه شركت‌هایی كه خدمات مالی، بیمه‌ای و خانگی به مشتریان خود ارائه می‌كنند. همچنین این قانون، فوایدی برای B2Bها (وب‌سایت‌های شغل به شغل یا Business to Business) داشت كه به توافق‌های اجرایی برای ارائه خدمات و سرویس‌ها نیاز دارند. این قانون به این شركت‌ها كمك می‌كند تا تمام كسب ‌وكار خود را در اینترنت ارائه كنند. نتایج این حركت در كم كردن قابل‌توجه هزینه‌های شركت‌ها دیده شد كه این كاهش به مشتریان نیز انتقال پیدا كرد.

قراردادها و امضاهای الكترونیك

قرارداد الكترونیك، توافقی است كه به‌صورت الكترونیك، تنظیم و «امضا» شده است. به بیان دیگر، در این نوع قرارداد از هیچ‌گونه كاغذ یا نسخه‌های فیزیكی دیگر استفاده نمی‌شود. به‌عنوان مثال زمانی را تصور كنید كه یك قرارداد را در رایانه خود نوشته و آن را برای شریك تجاری خود فرستاده‌اید و آن شریك شما، ایمیل‌تان را با یك امضای الكترونیك كه نشان‌دهنده پذیرش اوست، جواب می‌دهد. همچنین یك قرارداد الكترونیك می‌تواند به صورت یك قرارداد «كلیك جهت پذیرش» هم باشد كه اغلب برای نرم‌افزار دانلود شده استفاده می‌شود؛ كاربر قبل از تكمیل تراكنش، روی دكمه «شرایط را می‌پذیرم» در صفحه‌ای كه شامل مجوز نرم‌افزار است، كلیك می‌كند.

از آنجا كه امضای سنتی جوهری در قرارداد الكترونیك امكان ندارد، مردم از راه‌های مختلف برای نشان دادن امضاهای الكترونیك‌شان استفاده می‌كنند. این راه‌ها شامل نوشتن اسم امضاكننده در محل امضا،Paste كردن نسخه اسكن شده امضای شخص امضا كننده، كلیك كردن روی دكمه «قبول می‌كنم» یا استفاده از فناوری «تلاش» رمزگونه است.

گرچه بسیاری از افراد عبارت «امضای دیجیتال» را برای هریك از این روش‌ها به‌كار می‌برند، ولی عبارت «امضای دیجیتال» در حالت استاندارد برای روش‌های امضای رمزنگاری شده به‌كار می‌رود و عبارت «امضای الكترونیك» از دیگر روش‌های امضای بدون كاغذ است.

امضاهای رمزنگاری شده

رمزنگاری، دانشی برای حفاظت از اطلاعات است. این دانش اغلب با سیستم‌هایی همراه است كه اطلاعات را به‌طور مخفی ارسال و سپس آن را رمزگشایی می‌كند. متخصصان امنیت درحال حاضر به روشی از امضای رمزنگاری شده كه به‌نام ساختار عمومی كلید (PKI) شناخته می‌شود، توجه زیادی می‌كنند كه امن‌ترین و قابل اعتمادترین روش امضا كردن آنلاین قراردادهاست.

PKI از الگوریتم‌هایی برای رمزگذاری سندهای آنلاین استفاده می‌كند ؛ بنابراین تنها برای افرادی كه اجازه دارند در دسترس خواهد بود. این اشخاص «كلید‌هایی» برای خواندن و امضای سند دارند. پس از تصویب قانون امضای الكترونیك در سال 2000، استفاده از فناوری PKI به‌طور چشمگیری افزایش یافت. بسیاری از سرویس‌های آنلاین، سیستم‌های امضای دیجیتال رمزگذاری شده PKI را پیشنهاد دادند كه عملكرد آن بسیار شبیه به استفاده ما از PINها برای كارت‌های اعتباری است.

امضاهایی برپایه XML

سیستم‌های دیگر امضای الكترونیك نیز توسعه یافته‌اند. از این میان می‌توان به روشی برای ثبت دیجیتالی اثر انگشت و همچنین سخت‌افزاری كه امضای الكترونیك شما را ثبت می‌كند، اشاره كرد. بعلاوه سازمانی كه استانداردهای وب را برای اینترنت تنظیم می‌كند، یعنی W3C، راهنمایی سازگار با XML را برای امضاهای دیجیتال توسعه داد.

انتخاب از بین قراردادهای الكترونیك

قانون امضای الكترونیك توانست كاغذ را در بسیاری از شرایط كنار بزند. همچنین این قانون، به مشتریان و مشاغل حق ادامه استفاده از كاغذ را درصورت تمایل نیز داد و مفهومی برای مشتریانی ارائه كرد كه به كاغذ، بیشتر از استفاده از قراردادهای الكترونیك علاقه دارند.

مسوولان شركت پیش از به‌دست آوردن رضایت مشتری برای قراردادهای الكترونیك باید از طریق یك آگهی به آنها اطلاعات دهند كه اگر آنها بعدها در استفاده از اسناد الكترونیك تغییر عقیده دادند، می‌توانند یك توافقنامه كاغذی نیز درخواست كنند. این آگهی همچنین باید شرح دهد كه چه میزان هزینه یا جریمه درصورت استفاده شركت از توافق‌نامه كاغذی برای تراكنش‌ها، برای مشتریان دربر خواهد داشت.

دست اندركاران یك شركت یا صاحبان مشاغل همچنین باید یك توضیح پیرامون سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز برای خواندن و ذخیره اسناد الكترونیك كسب و كارشان ارائه كنند. اگر سخت‌افزار یا نرم‌افزار مورد نیاز تغییر كند، مسوولان باید به مشتریان خود این تغییرات را اعلام و به آنها گزینه‌هایی را ارائه كنند (بدون پرداخت جریمه). گرچه قانون امضای الكترونیك، مشتریان را به قبول اسناد الكترونیك مجبور نمی‌كند، ولی زیان‌های بالقوه‌ای برای افرادی كه از فناوری قدیمی استفاده می‌كنند درنظر گرفته است (توسط اجازه دادن به مشاغل در دریافت هزینه‌های اضافی از افرادی كه كاغذ را انتخاب می‌كنند).

قراردادهایی كه باید كاغذی انجام شود

برای محافظت از منافع مشتریان در صورت سوءاستفاده‌های احتمالی، نسخه‌های الكترونیك اسناد زیر، نامعتبر و غیرقابل استفاده هستند:

ـ اسناد مربوط به پذیرش فرزندخوانده، طلاق و دیگر مسائل خانوادگی

ـ دستورات، اخطارها و دیگر اسناد مربوط به دادگاه مانند دفاعیه

ـ اعلامیه‌های فسخ یا لغو سرویس‌های صنایع همگانی

ـ اطلاعیه‌های فسخ یا لغو بیمه‌های عمر و درمانی

ـ اطلاعیه‌هایی كه اعلام می‌كنند یك محصول، سلامت و ایمنی را به‌خطر می‌اندازد

ـ اسنادی كه به قانون برای حمل مواد پرخطر نیاز دارند

این اسناد باید به‌صورت كاغذ و جوهر سنتی ارائه شوند.

نگرانی‌های مشتریان

گرچه انتظار می‌رود كه روش‌های امن در زمینه امضاهای الكترونیك به اندازه كارت‌های اعتباری، ایمن و فراگیر خواهند شد، ولی برخی مشتریان نگران این مساله هستند كه اگر یك مشتری از روش امضای ناامن (مانند یك تصویر اسكن شده از یك امضای دست‌نویس) استفاده كند، دزدهای شناخته شده می‌توانند به‌طور آنلاین از آن در جهت اهداف متقلبانه خود استفاده كنند.

قانون كلی درمقابل قانون جزئی

برخی كشورها «فعالیت تراكنش‌های الكترونیك واحد (UETA)» را به‌كار گرفته‌اند كه اعتبار قانونی امضاها و قراردادهای الكترونیك را تقریبا به همان شیوه قانون جهانی امضای الكترونیك فراهم می‌كند. اگر یك كشور، UETA یا قانون مشابهی را بپذیرد، قانون جهانی امضای الكترونیك نباید آن را لغو كند و زیرپا بگذارد، ولی اگر جایی قانونی را كه تفاوت قابل توجهی با قانون جهانی دارد به‌كار گیرد، به‌وسیله قانون جهانی لغو خواهد شد. این امر اطمینان می‌دهد كه امضاها و قراردادهای الكترونیك در تمام نقاط جهان معتبر هستند ؛ بدون توجه به این كه فرد كجا زندگی می‌كند یا قرارداد كجا اجرا می‌شود.

نوع مطلب : وب، 
برچسب ها : شبکه، موبایل، بازی، آموزش، اخبارتکنولوژی، لینوکس و متن باز، امنیت و ویروس ها، اینترنت، هک و نفوذ، راهنما، دانلود، چند رسانه ای، کلیک جام جم، دانلود بهترین ها، موسیقی، کتاب الکترونیکی، نرم افزار، خرید اینترنتی، برنامه نویسی، سخت افزار، سینمای و تکنولوژی، تجارت الکترونیکی، وب، چشم انداز، ترفند، ابزار های وبلاگ، افزونه، فایرفاکس، لینکدونی، سرخط ها، فیلم های روز دنیا، گرافیک،